Zostań Sędzią Śląsk! | Kurs sędziowski

Kurs sędziowski na śląsku

Projekt „Zostań Sędzią Śląsk!”

„Zostań Sędzią Śląsk” to inicjatywa Kolegium Sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej mająca na celu zmodernizowanie podejścia oraz formę organizacji kursu na sędziego piłkarskiego. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez sędziów szczebla centralnego prowadzących na co dzień zawody w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi oraz eWinner 2. Ligi!

Kurs sędziowski Śląsk - Zostań sędzią piłkarskim woj. Śląskie!

Kiedy odbędzie się kurs sędziowski? Ile trwa? „Zostań Sędzią Śląsk”

Letnia edycja kursu rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca, potrwa do końca sierpnia 2024 roku. Dlatego już w pierwszej kolejce nowego sezonu będziesz mógł zadebiutować w roli sędziego! Kurs będzie składał się z dwóch spotkani stacjonarnych w centrum województwa śląskiego.

Pozostałe spotkania będą przeprowadzone w formie zdalnej za pośrednictwem platformy MS Teams. Harmonogram kursu „Zostań Sędzią Śląsk!” – lato 2024

UWAGA!
Pierwsze spotkanie będzie miało formę stacjonarną i zaplanowane jest na 22 Czerwca (sobota) orientacyjne godziny to 9:00-16:30. Spotkanie odbędzie się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach Harmonogram I spotkania

Kurs sędziego piłkarskiego - wymagania Śląsk

Czego wymagamy od kandydatów na sędziów?

Aby zostać sędzią piłkarskim w województwie śląskim musisz spełnić następujące wymagania:

 • Wiek: Kandydat powinien mieć ukończone 16 lat (do 31.08.2024)
 • Niekaralność: Kandydat powinien odznaczać się nienaganną postawą etyczno-moralną i nie był w przeszłości karanym
 • Sportowa sylwetka: Kandydat powinien posiadać dobrą ogólną sprawność fizyczną oraz sportową sylwetkę
 • Wykształcenie: Kandydat powinien posiadać wykształcenie minimum średnie (lub być w trakcie nauki)

Ile kosztuje kurs sędziowski?

Koszt kursu to 200,00 zł cena kursu obejmuje podstawowe wyposażenie sędziego takie jak (gwizdek, kartki sędziowskie) oraz 30h wykładów prowadzonych przez sędziów szczebla centralnego.

Jak się zapisać na kurs sędziowski? Proces rejestracji.

Rejestracja na kurs odbywa się za pomocą formularza do którego link zamieszczamy poniżej. Pamiętaj! Aby twoje zgłoszenie zostało przyjęte musisz dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 50,00 zł (pozostałe 150,00 zł opłacisz po rozpoczęciu kursu)

Proces rejestracji:

 1. Wypełnij i prześlij formularz zgłoszeniowy
 2. Opłać opłatę rejestracyjną (szczegóły w formularzu)
 3. Kiedy otrzymamy Twój wypełniony formularz otrzymasz od nas potwierdzenie na adres e-mail
 4. W ciągu 72 godzin od zaksięgowania Twojej wpłaty na koncie Śląskiego Związku Piłki Nożnej, otrzymasz od nas potwierdzenie na adres e-mail
 5. Zostaniesz dodany do grupy WhatsApp kursu.

  Jeżeli nie posiadasz tej aplikacji to prosimy o instalację – jest to podstawowe narzędzia którym komunikujemy się w Kolegium Sędziów Śląskiego ZPN
Kurs sędziowski

Hybrydowa forma – dopasujesz zajęcia do swojego planu dnia

Kluczowe jest dla nas wyjście naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych kandydatów, dlatego kurs zostanie przeprowadzony w formie hybrydowej.

Stacjonarnie spotkamy się na pierwszych i ostatnich zajęciach. Pozostałe wykłady oraz warsztaty będą prowadzone online. Każde ze spotkań zarówno stacjonarne jak i zdalne będzie rejestrowane i zostanie udostępniona dla Was w chmurze! Zatem w każdej chwili będziesz mógł wrócić do zajęć aby utrwalić jakieś zagadnienie, lub nadrobić swoją nieobecność spowodowaną np. urlopem. Harmonogram kursu dostępny tutaj.

Do kiedy trwają zapisy na kurs sędziowski?

Zapisy na kurs trwają do 20 czerwca 2024 roku i jest to ostatnia szansa aby zostać sędzią piłkarskim w województwie śląskim w tym roku! Nie odkładaj zapisów i już dziś zrób pierwszy krok w kierunku Ekstraklasy, Wypełniając formularz zgłoszeniowy.

Czego nauczysz się na kursie sędziowskim?

Kurs będzie prowadzony w formie wykładów, warsztatów i zajęć praktycznych. Zapoznasz się z treścią oraz interpretacją poszczególnych zapisów w Przepisach Gry w Piłkę Nożną, oraz poznasz podstawowe wytyczne dotyczące oceny zdarzeń na boisku. Sędziowie szczebla sentralnego reprezentujący Śląski Związek Piłki Nożnej, przeprowadzą Cię przez takie tematy jak: ocena gry niedozwolonej, ocena zagrania piłki ręką, interpretacja spalonego, ustawianie i poruszanie się sędziego czy zarządzanie zawodami oraz reakcja na niesportowe zachowanie. Podczas zajęć praktycznych nauczysz się jak prawidłowo sygnalizować decyzję podczas prowadzenia zawodów oraz jak posługiwać się chorągiewką sędziego asystenta.

Zostań sędzią Śląsk!

Kto może zapisać się na kurs sędziowski?

Nasza oferta jest kierowana do wszystkich pasjonatek i pasjonatów futbolu. Jeżeli piłka nożna leży ci w sercu, jesteś byłym lub czynnym zawodnikiem i chcesz poznać świat piłki od tej „drugiej” strony lub jeżeli po prostu chcesz spróbować swoich sił jako sędzia piłki nożnej to serdecznie zapraszamy! Każda wielka historia ma swój początek. Jeśli potrafisz marzyć i ciężko pracować to być może Ty zostaniesz następcą Szymona Marciniaka!

Jak wygląda egzamin na sędziego piłkarskiego?

Podczas ostatniego spotkania projektu zostań sędzią Śląsk, które również odbędzie się w formie stacjonarnej, przeprowadzony zostanie egzamin kondycyjny oraz teoretyczny. Zastanawiasz się czy podołasz? Uspokajamy, egzamin będzie dla Ciebie formalnością, jeżeli na co dzień jesteś choć trochę aktywny fizycznie. Poniżej postaramy się opisać jak to wszystko wygląda.

Egzaminy kondycyjny
1. Sprinty – 6x40m w czasie 6,4-7,0 sekundy
2. Bieg interwałowy składa się z 10 okrążeń bieżni (4000m), które musisz pokonać. Każdy dystans 100m składa się z dwóch odcinków 75m i 25m. Dystanse będziesz pokonywać naprzemiennie 75 m biegu, później 25 m marszu, i tak dalej… Na pokonanie każdego odcinka 75 m masz 18-20 sekund, później przez 24 sekundy odpoczywasz maszerując. Poniżej przedstawiamy wizualizację, jak wygląda to na bieżni.

Egzamin na sędziego piłki nożnej

Egzamin teoretyczny
Każdy kandydat będzie musiał rozwiązać test ze znajomości przepisów gry składający się z 30 pytań. Aby pozytywnie zaliczyć egzamin trzeba uzyskać 60-80% poprawnych odpowiedzi czyli odpowiedzieć poprawnie na 18-24 z 30 pytań. Ostateczną decyzję o limicie zaliczenia podejmie Zarząd Kolegium Sędziów, jednak nie masz się czego obawiać. Pytania będę proste i będą dotyczyły tylko i wyłącznie zagadnień poruszonych podczas zajęć. Test wzorem szczebla centralnego obędzie się w formie elektronicznej. Podczas ostatniego spotkania stacjonarnego każdy otrzyma link do rozwiązania testu na swój adres mailowy. Czas na udzielanie odpowiedzi to 30 minut.

Jak wygląda praca sędziego piłkarskiego?

Podczas kursu będziecie mieli okazję poznać jednego z najlepszych sędziów piłkarskich w Polsce! Piotr Lasyk bo o nim mowa od kilku lat jest wyznaczany do pracy przy najważniejszych meczach w naszym kraju. Prowadził już między innymi dwa finały Pucharu Polski na Stadionie Narodowym oraz od kilkunastu miesięcy jest międzynarodowym sędzią VAR. Piotr poprowadzi dla Was kilka bloków szkoleniowych, opowiadając o kulisach „dużych meczów” oraz opowie o swojej sędziowskiej drodze na szczyt. Tego inspirującego i porywczego show nie można przegapić!

Co po kursie, gdzie będę sędziował?

Po zakończeniu kursu, wybierzesz jeden z 12 Podokręgów Śląskiego ZPN rozmieszczonych na terenie województwa sląskiego najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i to właśnie w tej okolicy będziesz sędziował swoje pierwsze mecze. Podczas trwania kursu odbędziesz również szkolenie techniczne, które wprowadzi cię do struktur organizacji i umożliwi swobodne poruszanie się w jej realiach.

Podział na Podokręgi Śląskiego Związku Piłki Nożnej:

 1. Podokręg Bielsko – Biała (Powiat Bielski, Pszczyński)
 2. Podokręg Bytom (Piekary Śląskie, Powiat Tarnogórski)
 3. Podokręg Częstochowa (Powiat Kłobucki, Częstochowski, Myszkowski)
 4. Podokręg Katowice (Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice, Mysłowice, Mikołów, Siemianowice Śląskie)
 5. Podokręg Lubliniec (Powiat Lubliniecki)
 6. Podokręg Racibórz (Powiat Raciborski)
 7. Podokręg Rybnik (Żory, Jastrzębie – Zdrój, Powiat Wodzisławski, Rybnicki)
 8. Podokręg Skoczów (Powiat Cieszyński)
 9. Podokręg Sosnowiec (Zawiercie, Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno)
 10. Podokręg Tychy (Powiat Bieruński, Pszczyński, Mikołowski)
 11. Podokręg Zabrze (Gliwice, Powiat Gliwicki)
 12. Podokręg Żywiec (Powiat Żywiecki)

Ile zarabia sędzia piłkarski w województwie śląskim?

Sędziowanie to przede wszystkim ogromna pasja! Jednak może się również okazać świetnym sposobem na dorobienie do domowego budżetu. Sędzia otrzymuje wynagrodzenie za poprowadzone spotkania, więc to tak naprawdę tylko od Ciebie zależy ile uda Ci się zarobić. Od nowego sezonu stawki dla sędziów w województwie śląskim wzrastają!

Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację zarobków sędziego na początku swojej przygody z gwizdkiem.

Przykładowa kalkulacja zarobków z sędziowania za miesiąc wrzesień:
Załóżmy że możesz sędziować w weekendy i jeden dzień w tygodniu. Dla podstawy obliczeń załóżmy że posędziujesz dwa mecze w sobotę rano, jeden w niedzielę po południu i jeden w tygodniu. Co na przykładzie września da nam aż 15 posędziowanych spotkań! Warto podkreślić jednak że na początku będziesz również delegowany na zawody młodzików które rozgrywane są na mniejszych boiskach i w skróconym wymiarze czasowym. Średnia stawka sędziowska uwzględniająca mecze zarówno jako asystent oraz sędzia główny na rozgrywkach młodzieżowych to: 1600 zł!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości to skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo bądź za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Radosław Wypior – zapisy/ informację dotyczące kursu/ opiekun kursanta
tel. 795 409 411
e-mail: zostansedziaslask@gmail.com

Maciej Kuropatwa – współpraca biznesowa / Koordynator projektu „Zostań Sędzią Śląsk”
tel. 603 861 190
e-mail: maciej.kuropatwa@slzpn.pl

Facebook – Zostań Sędzią Śląsk
Instagram – zostan.sedzia.slask
x.com – @ks_slzpn
lub napisz do nas na messenger

Jak zostać sędzią

Zostań Sędzią Śląsk!

Jeżeli pragniesz zostać sędzią piłkarskim to dobrze trafiłeś. Zapisz się na kurs sędziowski już teraz korzystając z naszego formularza zgłoszeniowego. Zapisy trwają do 20 Czerwca. Kurs rozpocznie się na przełomie lipca i czerwca, a zakończy w sierpniu. Swój pierwszy mecz posędziujesz już w 1. kolejce nowego sezonu na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej! Kurs będzie miał formę hybrydową, a swoje nieobecności będziesz mógł nadrobić w wolnym czasie, ponieważ wszystkie spotkania będą rejestrowane i udostępnione w chmurze!

Kurs Sędziowski Katowice: Włącz się w świat piłki nożnej!

Pragniesz wkroczyć na boisko z nową perspektywą? Zgłoś się na kurs sędziowski w Katowicach! Poznaj tajniki sędziowania w najpopularniejszym sporcie na świecie. Zdobądź cenne umiejętności i doświadczenie, które zaprowadzą Cię na szczyt. Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Bytom: Jak zostać sędzią piłkarskim?

Zapraszamy Cię do udziału w kursie sędziowskim w Bytomiu! Podążaj ścieżką sędziowania piłki nożnej i rozwijaj się razem z nami. Otwórz nowe możliwości na boisku i zdobądź niezbędną wiedzę od doświadczonych instruktorów. Zapisz się już teraz! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Częstochowa: Zostań sędzią piłkarskim!

Jeśli piłka nożna to Twoja pasja, to nasz kurs sędziowski w Częstochowie jest dla Ciebie! Poznaj zasady gry z zupełnie nowej perspektywy i wejdź na boisko jako sędzia. Rozwijaj swoje umiejętności i stań się częścią tej niesamowitej przygody. Nie czekaj, zapisz się już teraz! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Bielsko – Biała: Kurs sędziego piłkarskiego

Chcesz wyróżnić się na boisku i być częścią ekscytującego świata piłki nożnej? Dołącz do naszego kursu sędziowskiego w Bielsku-Białej! Daj sobie szansę na rozwój w fascynującej roli arbitra. Zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności, aby stać się pewnym siebie i szanowanym sędzią. Zapisz się już dziś! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Zabrze: Podążaj drogą Szymona Marciniaka

Zapraszamy do odkrycia swojego sędziowskiego powołania na naszym kursie w Zabrzu! Poznaj z bliska dynamikę gry w piłkę nożną i naucz się podejmować trafne decyzje na boisku. Włącz się w naszą pasjonującą społeczność sędziów i zdobądź umiejętności niezbędne do prowadzenia gier na najwyższym poziomie. Zapisz się już teraz! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Gliwice: Zapisz się już dziś!

Czy marzysz o osiągnięciu szczytów sędziowskiego rzemiosła? Dołącz do naszego kursu sędziowskiego w Gliwicach i ucz się od najlepszych. Poznaj tajniki arbitrażu piłkarskiego i rozwijaj się w dynamicznym środowisku. Zdobądź niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby stać się pewnym siebie sędzią. Zapisz się już dziś! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Sosnowiec: Zapraszamy!

Pragniesz wzbogacić swój sportowy światopogląd? Nasz kurs sędziowski w Sosnowcu jest idealnym miejscem dla Ciebie! Poznaj zasady gry od podstawowych do zaawansowanych, ucząc się od doświadczonych instruktorów. Włącz się w naszą pasjonującą społeczność sędziów i zdobądź umiejętności niezbędne do prowadzenia gier na najwyższym poziomie. Zapisz się już dziś! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Żywiec: Kurs sędziowski online

Jeśli marzysz o rozwoju w dynamicznym środowisku piłki nożnej, to nasz kurs sędziowski w Żywcu jest dla Ciebie! Poznaj tajniki sędziowania od podstaw i rozwijaj się razem z nami. Daj sobie szansę na wkroczenie na boisko jako sędzia i zdobądź doświadczenie potrzebne do prowadzenia gier na najwyższym poziomie. Zapisz się już teraz! Zapisz się już dziś! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Rybnik: Jak zostać sędzią piłki nożnej.

Czujesz, że czas na wyróżnienie się na boisku? Dołącz do naszego kursu sędziowskiego w Rybniku i daj sobie szansę na rozwój w fascynującej roli arbitra. Poznaj z bliska tajniki sędziowania piłki nożnej i zdobądź umiejętności potrzebne do podejmowania trafnych decyzji na boisku. Zapisz się już dziś i daj krok w kierunku swoich futbolowych marzeń! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Racibórz: Ile trwa kurs?

Czy marzysz o włączeniu się do elity sędziowskiej? Nasz kurs sędziowski w Raciborzu jest idealną drogą do osiągnięcia tego celu! Poznaj najnowsze zasady gry i rozwijaj swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Zdobądź niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby stać się pewnym siebie sędzią. Zapisz się już dziś i zrób pierwszy krok w kierunku swojej sędziowskiej kariery! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Chorzów: kto sędziuje mecz? Ty!

Czy marzysz o osiągnięciu mistrzostwa w sędziowaniu? Dołącz do naszego kursu sędziowskiego w Chorzowie i daj sobie szansę na rozwój w fascynującej roli arbitra. Poznaj zasady gry od podstawowych do zaawansowanych, ucząc się od doświadczonych instruktorów. Zapisz się już dziś i wkrocz na boisko z pewnością siebie! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy

Kurs sędziowski Ruda Śląska: Teraz twoja kolej!

Jeśli chcesz stworzyć swoją drogę w świecie piłki nożnej, to nasz kurs sędziowski w Rudzie Śląskiej jest dla Ciebie! Poznaj z bliska dynamikę gry i naucz się podejmować trafne decyzje na boisku. Daj sobie szansę na wkroczenie na boisko jako sędzia i zdobądź doświadczenie potrzebne do prowadzenia gier na najwyższym poziomie. Zapisz się już dziś i rozpocznij swoją futbolową przygodę! Zapisy trwają do 20 czerwca – formularz zgłoszeniowy